Volt egyszer, hol nem volt…(még a végén teljesen átmegyek meseblogba, kac-kac)
Tehát régen, még a hatvanas évek derekán épült egy lakótelep a Maros partján. Csak, hogy legyen a dolgozó népnek, hol álomra hajtani fejét, miközben építi a …na, mit is? volt erre egy szó, gondolom, ismeritek. Nos, ide szépen beköltöztek jó sokan, mert a fő hatalom kiosztotta az arra érdemeseknek. Hogy miért hangsúlyozom a dolog régi voltát? Mert ez még a lakóparkok őse volt, a blokk-lakások 4 és 9 emeletesek voltak, jó távol egymástól, köztük nagy parkok és játszóterek. Egészen élhető terek lettek kialakítva.
A lakosság összetételére nagyon vigyáztak, voltak itt románok, magyarok és szászok is. Az iskola, mert az is épült, meg bölcsőde és óvoda is, szintén háromnyelvű osztályokkal működött.(mondom én, hogy ez még a kezdetben volt). Az együttélés nem okozott senkinek gondot, mert minden család boldog volt, hogy szép lakást mondhatott a magáénak. És aki boldog, az elégedett, nehezebben jut eszébe a gyűlölködés. A parkosítás úgy működött, hogy tavasszal értesítettek mindenkit – a lépcsőházba kiragasztott papírral, hogy minden családból jelentkezzenek hétvégén közmunkára. Tehát a tavaszi vasárnap reggel úgy kezdődött, hogy minden lépcsőház előtt összegyűltek a lakók, volt, akinek saját szerszáma is volt, de nemsokára jött egy teherautó és hozott szerszámokat, növényeket. És szépen, megbeszélték, hogy mit és hova kellene ültetni, és kedélyes viccelődések mellett elindult a munka. A férfiak előzékenyen végezték a dolgok nehezét, a nőknek a finomabb munkák maradtak. Mindenki lelkesen tette a dolgát, hisz magáért dolgozott, sajátjának érezte a környezetét. Ez így ment évről évre, minden tavasszal a szomszédság kivonult, beszélgettek egymással, néha még koccintgattak is egyet, és szépen ástak, metszettek, ültettek. Együtt, egymásért. A mi lakótelepünk a város legszebb, leggondozottabb lakótelepe volt. Igaz, az őszi levél-összeszedést már az iskolások végezték, a tanárokkal (tanítás után). Természetes volt, hogy közben a munkából hazatérő szülők is csatlakoztak. Senki nem érezte kényszernek, nem próbált ellógni a feladat elől, jókedvűen és legjobb tudása szerint tette a dolgát.
De nem is erről szerettem volna írni. Inkább a rokonlátogatásokról. Mert, mint minden lakótelep, ez is fiatal családoknak adott otthont, akiket időnként meglátogattak a rokonok, főleg így húsvét előtt. Mondanom se kell, zömében falusi nénikék jöttek nagy nagy batyukkal. Mivel eleve többnyelvű közösség voltunk, ezért a rokonok, megjelenésükkel is elhozták a saját szubkultúrájukat. Tehát csak rá kellett nézni, és tudni lehetett, hogy mezőségi, oltyán, moldvai, vagy szászok leszármazottjai az itt élők. Tehát jöttek a munkáskezű, kendős, sokszoknyás, katrincás, bekecses, nagykendős nénikék. Én ámuldozva lestem őket a második emeleti ablakból, hiszen, olyan szép színes volt némelyik, mások meg nagyon feketék, de mind különleges volt és érdekes. Mert más volt, mint amit a városban láthattunk. Még a csomagjaik is különbözőek voltak. Jöttek bőröndökkel, nagytáskákkal, kosarakkal, de volt, aki átalvetővel érkezett. Egy volt közös bennük. Mindannyian hozták a városi gyermekeiknek a hazait. A szalonnát, sonkát, a tojást, a lisztet, vagy a sajtot, csirkét (élve), a kerti paradicsomot, a legkedvesebb virágokat (gyökerestől), és az ízes beszédüket, a szeretetüket.
(kedves Pc. innen ered a “veszem a kosaram és felmék Pestre” :-)))
Azt hiszem, itt kellene abbahagyni az írást. Mert utána a városi “gyerek” hazament, vitte a városi ruhát ajándékba, kérlelte a szülőt, hogy ezt vegye fel legközelebb, ne szégyenítse őt meg…Mert azt tanulták, hogy városinak lenni, gyárban dolgozni kiváltság, a falusi lét szégyellnivaló stigma. De attól még az otthonról – faluról – hozott tyúkból lett mégis a legfinomabb leves…
Közben eltelt negyven év, a parkok, rózsák, helyett vannak parkolók, a játszótereken ugyanazok a játékok, mint gyermekkoromban, a sövények alja- már ahol megmaradt- tele van szeméttel. A szomszédok ( a régiek közül alig van egy-kettő), nem ismerik már egymást, megszűnt a közmunka, nincs már közös, csak magán…Ne értsetek félre. Nem akarom a régi rezsimet méltatni.Távol áll tőlem. Ami előtt tisztelgek, az a régi emberség, a közösség, az egymásért tenni akarás. Az a kosár talán, amiben hozták, talán, az hiányzik. 🙂
Lehet, hogy már a kosár sincs meg? Elvesztettük a nagy rohanásban…
Még nem oly rég, mikor a fiam kicsi volt. mi is építettünk játszóteret, fa rönkökből. Mászókát, kis házat, hintát, homokozót…! Valamelyik nap sétáltunk arrafelé és látom, szinte teljesen le van pusztítva. Nagyon szomorú vagyok én is, hogy ez megtörténik. Nincs gazdája, közös, tehát mindent szabad! A belső korlát, nem működik, ami megálljt parancsolna, hogy ezt nem tehetem! Ki tehet róla? Mi mindannyian, csak sajnos a ‘rombolók’ többen vannak!
De én azért nem adom föl! Pici tett is tett! Örülök, hogy neked még megvan a ‘kosarad’! Pussz’ Szép napot!! :-))
Sajnos, a kapcsolatok elhidegülése, ami a családok többségére jellemző, még igazabb a nagyobb közösségekre. Az emberiségnek újra víz alá kell kerülnie, vagy tüzben égnie, hogy meglássa az élet igazi értelmét…
Elidegenedés. Más: Tudod, az a szomorú, hogy olvaslak, és vannak szavaid, amiket alig értek, pedig milyen szép szavak… Írj sokat, mindig csak tanulok tőled…! És továbbra is azt gondolom, jó dolog lehet néprajzkutatónak lenni :))
Na, jó, rakok én is abba a kosárba! Jövő szombaton a szülőkkel kifestjük a tantermünket. Csak egyszer szóltam és jönnek.
Szerintem az emberek fogékonyak és együttműködők, ha jó ügyről van szó. És ez nem naivitás. Csak megfelelő vezetők kellenek. Szép hétvégét kívánok! 🙂
Bizony, igy van ez!! Itt, tilto tablak jelzik,, hogy hova nem szabad lepni, mert maganterulet. Mondjuk, azok szepen vannak gondozva. De, itt Bronx- ban, ahol nem eppen a leggazdagabbak elnek, hat bizony van szemet.
A videki sokszoknyasokat nagyon szeretem, es az egyszeru paraszti gondolkodast is!! A kajarol, nem is beszelek!!